Aparat w telefonie czy kompaktowy?

 

Wraz z dynamicznym rozwojem smartfonów część osób zrezygnowała z robienia zdjęć za pomocą aparatów kompaktowych. Czy jednak obrazy, do których utrwalenia wykorzystano kompakt i statyw fotograficzny mogą się równać fotografiom wykonanym przy użyciu smartfona? Zobaczmy, które urządzenie lepiej wybrać.

Podręczne centrum dowodzenia

Aparat w telefonie to kolejna funkcjonalność, która sprawia, że smartfon coraz bardziej przypomina multiurządzenie, umożliwiające wykonywanie połączeń głosowych, nagrywanie filmów, wysyłanie e-maili, korzystanie z nawigacji, a także realizowanie wielu innych czynności. Z czasem przejmuje on funkcje coraz większej liczby urządzeń, sprawiając, że zainteresowanie ich zakupem znacząco maleje. Skoro wystarczy kupić jeden telefon, by uzyskać dostęp do funkcjonalności kilku różnych sprzętów, to po co przepłacać, zaopatrując się dodatkowo w aparat kompaktowy czy nawigację GPS? Choć odpowiedź wydaje się być oczywista, to jednak w rzeczywistości istnieją znaczne różnice pomiędzy jakością zdjęć wykonanych za pomocą smartfona oraz kompaktu wyposażonego w statyw fotograficzny. Fotografie, które prezentują się nieźle na niewielkim ekranie telefonu, po wywołaniu lub przeniesieniu na monitor komputera nie mogą już konkurować z profesjonalnymi zdjęciami zapisanymi w pamięci aparatu kompaktowego. Na czym polega różnica? Przede wszystkim większość smartfonów nie ma wbudowanych zoomów, dzięki którym możemy przybliżać kadr, aby uchwycić intrygujący detal, nie zniekształcając przy tym obrazu. Optyczne zbliżenie, a więc standardowa funkcja aparatów kompaktowych, pozwoli nam m.in. sfotografować motyla, który właśnie przysiadł na róży lub szczegół słynnego malowidła podziwianego w muzeum. Takich ujęć nie uchwycimy nawet za pomocą smartfonów z najwyższych półek cenowych.

Zobacz również  Transport mulitmodalny. Na czym to polega?

Telefon czy kompakt – co wybrać?

Prawdziwą zmorą osób pstrykających zdjęcia telefonem jest brak odpowiedniej stabilizacji obrazu. Wystarczy nieznaczne drgnięcie ręki, by zdjęcie straciło swoją ostrość. Aby uniknąć tego typu niespodzianek, warto przestawić się na aparat kompaktowy, który lepiej leży w dłoni i zawiera różne tryby fotografowania obiektów – także w ruchu. Jeżeli natomiast zależy nam na perfekcyjnej stabilizacji obrazu, wykorzystajmy statyw fotograficzny, który w połączeniu z zoomem umożliwi nam uchwycenie nawet niedostępnych na pierwszy rzut oka szczegółów.

Nowoczesne aparaty kompaktowe pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie zdjęć do komputera lub smartfona. Od telefonów przejęły też przydatną funkcję geotagowania fotografii, która pomaga określić, gdzie zostały wykonane. Jednocześnie, pomimo upływu czasu, nadal zachowują przewagę jakościową. To wszystko sprawia, że choć na co dzień możemy robić zdjęcia smartfonem, to przed ważną uroczystością lub wyjazdem na wakacje, powinniśmy spakować do torby profesjonalny aparat kompaktowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *