Bezpieczne zakupy przez internet

Sklep spożywczy

 

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością zaczęły cieszyć się zakupy w formie online, czyli przez internet. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane wśród ludzi w różnych grupach wiekowych. Jednak wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można robić zakupy przez internet bezpiecznie. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać pewne uniwersalne metody.

Podstawowe zasady
Przede wszystkim w celu bezpiecznego realizowania zakupów w formie online należy stosować się do pewnych uniwersalnych zasad, które będą gwarantowały powodzenie całego procesu. Łącząc się z bankiem, należy zawsze upewnić się, czy jego strona posiada certyfikat https. Oprócz tego podczas połączenia warto pamiętać o tym, żeby łączyć się tylko wtedy, gdy jest ono w odpowiedni sposób zabezpieczone hasłem. Dodatkowo powinno się unikać łączenia w publicznych sieciach WiFi, ponieważ może to sprawić szereg różnych problemów. Warto również zadbać o tworzenie silnych haseł.

Nawyki
Podczas robienia zakupów w formie online warto również zwrócić uwagi na swoje nawyki. Przede wszystkim nie powinno się otwierać żadnych podejrzanych wiadomości czy też załączników, ponieważ mogą mieć one w swoim składzie złośliwe oprogramowanie. Dodatkowo warto zwracać szczególną uwagę na jakie strony się wchodzi, a także czy są one odpowiednio bezpieczne. Nie powinno się również instalować żadnych programów czy też aplikacji, które pochodzą z nieznanych źródeł. Bardzo dobrym rozwiązaniem z całą pewnością będzie korzystanie z programów, które mogą zapewnić ochronę podczas wykonywania różnego rodzaju działań w sieci.

Zobacz również  Sztuka czytania etykiet: jak rozpoznać zdrowe i wysokiej jakości produkty spożywcze

Płacenie kartą
Za zakupy online z powodzeniem można również płacić kartą. Jednak w tym przypadku warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia. Strony, na których można płacić kartą powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Oprócz tego warto pamiętać, aby nikomu nie podawać kodu PIN do swojej karty. Udostępnianie swojej karty innym osobom również jest bardzo niekorzystne.

3D Secure
Podczas wykonywania zakupów online warto również mieć założone konto w banku, który będzie gwarantował odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dlatego warto, aby był on wyposażony na przykład w taką funkcję jak 3D Secure. Dzięki temu podczas zakupów w sklepie internetowym będzie wymagana dodatkowo autoryzacja, która najczęściej przyjmuje postać smsa wysłanego na numer telefonu komórkowego, który jest przypisany do danego konta. Dzięki temu istnieje gwarancja, że nikt niepowołany nie zrobi za nas zakupów przez internet.

Chargeback
Podczas robienia zakupów warto pamiętać z możliwości skorzystania z takiej opcji jak Chargeback. Dzięki niej na podstawie reklamacji istnieje możliwość odzyskania wpłaconych środków pieniężnych, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Sprawia to, że nawet jeśli coś będzie nie tak podczas zakupów to nie powinno być większych problemów z odzyskaniem wszystkich swoich pieniędzy. Warto korzystać z takiego rozwiązania, jeśli tylko ma się takie możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *