Co wyróżnia najlepsze rowery ?

Wybór roweru nie jest łatwą sprawą. Wśród ofert sklepów sportowych czy profesjonalnych sklepów rowerowych trudno jest się zdecydować na najlepszy rower. Wchodząc do sklepu i dając się prowadzić przez sprzedawcę i dla niego i dla nas każdy rower będzie najlepszy. Ale czym się różnią rowery od siebie, skoro można je uszeregować i ocenić i wybrać w końcu najlepszy. Jeżeli szukamy najlepszego roweru, z pewnością jeździ na takim Rafał Majka, zawodowy kolarz, który wygrał górski etap Tour de France i Tour de Pologne w 2014 roku.

Najlepszy, ale dla nas

Jeżeli szukamy roweru dla siebie, to przede wszystkim musimy określić gdzie i kiedy będziemy z jednośladu korzystać. Jeżeli interesują nas tylko weekendowe kilkunastokilometrowe wypady za miasto w okresie wiosenno-letnim to z pewnością powinniśmy wybrać rower trekkingowy. Jeżeli rower górski to tylko z faktycznym przeznaczeniem na wypady w trudniejszych warunkach terenowych. Po co ma się nasza maszyna marnować, stojąc więcej w piwnicy czy na balkonie. Jeżeli mamy zamiar dojeżdżać rowerem do pracy czy szkoły to już tylko pozostał nam jeden wybór – rower miejski. Tak w nieskończoność możemy szukać zastosowania dla naszego jednośladu wynikającej z naszych preferencji.

Idealny rower
Idealny rower

Cena to nie wszystko

Myśląc prosto, im wyższa cena za nowy rower tym z pewnością łatwiej określimy go jako najlepszy. Jednak szukając roweru możemy przekonać się, że z łatwością jesteśmy wstanie wybrać rower w przedziale cenowym 1000-1500 złotych jak również takie powyżej 3000 złotych. Jednak pomijając przedziały cenowe, co sprawia, że rower w swojej klasie jest najlepszy? Należy zagłębić się w budowę roweru i zbadać jego osprzęt z jakiego jest zbudowany. To nie jest jakaś wielka tajemnica, że wiodącą marką części rowerowych jest firma z Japonii. Wachlarz cenowy poszczególnych części również różni się i to znacząco. Jednak najlepszy rower składa się przede wszystkim z serii poszczególnego osprzętu. Najczęściej montuje się przerzutki przednie i tylnie idealnie do siebie dopasowane. Rama doskonale spasowana jest z widelcem, kołem tylnym i kierownicą. Podczas jazdy nie odczuwamy żadnych luzów i drgań, ani dziwnych odgłosów dobiegających z suportu czy zębatek. Szukając najlepszego roweru, należy zwrócić uwagę na detale, czy szczęki hamulców są centrycznie ustawione i równo chwytają obręcz koła. Czy linki od przerzutek i hamulców nie są zbyt długie i czy nie przeszkadzają podczas jazdy. I w końcu przy podczas jazdy mamy wystarczający, satysfakcjonujący nas konfort.

Zobacz również  Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Jazda na naprawdę znakomitym, solidnie wykonanym i wyważonym rowerze to czysta przyjemność. Oczywiście te najlepsze i najdroższe są też piękne, robią wrażenie, ale jednak najlepszy rower to taki, na którym nam wygodnie i który po prostu nam się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *