Jak dbać o motocykl. Na co zwrócić uwagę?

motocykl w warsztacie

Zły stan techniczny motocykla może przyczynić się do tragedii na drodze. Za ten stan rzeczy najczęściej jest winny sam właściciel, który ze względów finansowych, a nie kiedy z powodu lenistwa nie dba należycie o swój motocykla. Nie dba nawet o kontrolę jego stanę. W efekcie czego p[pojazd jest w coraz gorszym stanie

 

Od czego zacząć?

Jak dbać o motocykl? Przede wszystkim warto zacząć od tego, aby odpowiednio zadbać o czystość swojego pojazdu. Poza walorami estetycznymi, zwiększa to również bezpieczeństwo na drodze. Czyszcząc swój motocykl można zauważyć, czy na przykład łańcuch nie potrzebuje regulacji, czy klocki hamulcowe nie nadają się do wymiany lub czy nie należy uzupełnić braku oleju.

Warto odświeżać plastikowe powierzchnie motocykla i polerować maszynę, dzięki czemu będzie lepiej się prezentować i dłużej nam służyć. Należy również sprawdzać zawieszenie i dbać o odpowiednie ulepszenia lub wymianę części. Jeżeli posiadasz sportowy motocykl to z pewnością jesteś świadom jego intensywnego eksploatowania. Warto więc zadbać o  ulepszenie zawieszenia, aby było jak najbardziej dopasowane do motocyklisty.

 

Kontroluj stan części

Powinno się co jakiś czas rozebrać i serwisować amortyzatory motocyklowe. Przy użyciu specjalnych olejów można odświeżyć już te mocno wyeksploatowane.

Chociaż często się o tym zapomina, warto zdemontować i wyczyścić zaciski hamulcowe. Hamulce używane są często, przez co klocki i tarcze się ścierają. Skutkiem tego są zanieczyszczone obręcze kół i pozostałe elementy. Powinno się co najmniej raz do roku je zdemontować i wyczyścić zaciski hamulcowe. Należy pamiętać również o regularnej wymianie płynu hamulcowego.

Zobacz również  Ikonki na tablicy rozdzielczej samochody. Tych trzech lepiej się obawiaj!

Należy regularnie kontrolować stan łańcucha, ponieważ odgrywa on ważną rolę w przekazywaniu mocy na podłoże. Łańcuch, który będzie zbyt napięty bądź zbyt luźny, może się rozerwać lub podskakiwać, stwarzając niebezpieczeństwo. Jeśli będzie nieodpowiednio naciągnięty, może skutkować szybszym zużyciem zębatek i skrzyni biegów.

Powinno się pamiętać także o tym, że tłumik powinien być również dopasowany do naszego motocykla.

Oponymotocykl

Bardzo ważne jest również codzienne sprawdzanie ciśnienia w oponach. To właśnie ono w ogromnym stopniu decyduje o prowadzeniu motocykla, nie wspominając już o tym, że wpływa również na bezpieczeństwo. Trzeba sprawdzić zalecenia producenta odnośnie konkretnych opon i zdecydowanie ich przestrzegać.

Dętka do motocyklu jest również ważnym elementem i należy równie często ją sprawdzać i dbać o nią.

Należy zmieniać opony i pilnować, aby były dopasowane do motocykla i naszego stylu jazdy.

 

Normy, środowisko i bezpieczeństwo

Każdy motocykl musi być produkowany zgodnie z obowiązującymi standardami, uwzględniając również ograniczenia dotyczące emisji spalin oraz głośności. Parametry te muszą spełniać odpowiednie normy, wyznaczone dla rynku, na jaki zostały przeznaczone. Wymiana systemu wydechowego bądź jego modernizacja może mieć również inne zalety. Przeprowadzona w odpowiedni sposób może wpłynąć na zwiększenie mocy oraz zlikwidować spadki w krzywej mocy.

Najważniejsze, aby motocykl był dopasowany do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Najczęściej motocykle są produkowane w taki sposób, aby odpowiadały szerokiemu gronu motocyklistów. Warto jednak dopasować maszynę do swojego stylu jazdy i warunków fizycznych. W wielu maszynach można regulować siodełka, dźwignie i podnóżki, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Jeśli mamy ubezpieczony motocykl, warto przed dokonaniem jakichkolwiek zmian skonsultować to jeszcze z ubezpieczycielem, aby nie naruszyć warunków umowy.

Zobacz również  Ikonki na tablicy rozdzielczej samochody. Tych trzech lepiej się obawiaj!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *