Gdzie założyć konto oszczędnościowe dla swojego dziecka

dziewczyny siędziące na dachu auta

Umiejętność oszczędzania pieniędzy to jedna z uniwersalnych umiejętności, która przyda się w życiu każdego. Odkładanie środków na czarną godzinę daje psychiczny komfort w cięższych czasach i pozwala radzić sobie w nagłych sytuacjach, wymagających większych nakładów finansowych. Dlatego też wpajanie tej wartości dzieciom od ich najmłodszych lat jest bardzo dobrym pomysłem.

Oszczędzanie dla dzieci

Gdy na świat przychodzi mała pociecha ciężko jest wyobrażać sobie, że dziecko stanie się kiedyś dorosłym. Warto jednak rozpocząć oszczędzanie od samego początku – dzięki temu nawet małe kwoty stworzą pokaźną sumę, która pomoże ruszyć latorośli w dorosłe życie. Taka postawa pozwoli przygotować się na wydatki związane ze studiami czy kupnem mieszkania, gdy nasz potomek będzie opuszczał rodzinny dom. Zgromadzone środki można też przeznaczyć na jakiekolwiek inne cele lub oddać je do dyspozycji dziecku. Ponieważ oszczędzanie jest trudne i wymaga ogromnej wstrzemięźliwości, banki stworzyły produkt, który wychodzi naprzeciw tym problemom. Na rynku dostępne są oferty na konto oszczędnościowe dla dziecka – https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto-samodzielne, dzięki którym można zrealizować wspomniany cel.

Korzyści konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe jest w pewnym sensie podobne do lokaty, jednak jest ono bardziej elastyczne. Co do zasady takie konto posiada pewne oprocentowanie, które tak jak lokata pozwala pomnażać oszczędzone środki. Różnicą natomiast jest fakt, że pieniądze można z reguły wypłacać w dowolnym momencie nie tracąc odsetek (zdarza się jednak, że za więcej niż jedną wypłatę miesięcznie należy uiścić opłatę). Jest to rozwiązanie lepsze również od trzymania pieniędzy w gotówce, gdyż oprócz eliminacji ryzyka w postaci zniszczenia czy zgubienia fizycznej formy pieniędzy, to dodatkowo naliczane cyklicznie odsetki pokryją koszt inflacji, czyli stopniowej utraty wartości nabywczej pieniądza.

Gdzie założyć konto oszczędnościowe dla swojego dziecka?

ING – Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka

Oferta ta zapewnia darmowe założenie i prowadzenie konta, oraz jedną transakcję miesięcznie pozbawioną opłat. Jeśli chodzi o oprocentowanie to jest to 1% w skali roku. Dziecko od 13 roku życia ma możliwość zarządzania swoimi środkami z poziomu strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Jeśli chodzi o wypłaty to są one ograniczone do poziomu ok. 5 tys. złotych.

PKO – Pierwsze Konto Oszczędnościowe

W tym wypadku bank oferuje również 0 złotych za prowadzenie i założenie konta, jednak w przypadku środków do 10000 tys. złotych oprocentowanie wynosi 2%, a do tego istnieje możliwość uzyskania bonusu 0,5% za regularne oszczędzanie. Tu również zarządzanie przez dziecko jest możliwe od 13 roku życia, a przy osiągnięciu pełnoletności zamienia się w regularny rachunek osobisty.

Pekao – Mój Skarb

Tak samo jak w powyższych ofertach konto dostępne jest od narodzin dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a jego prowadzenie i założenie nie generuje dodatkowych opłat, z tym, że oprocentowanie wynosi 0,5% w skali roku.

Nest Bank – Nest Konto samodzielne dla nastolatka. Założenie rachunku, jak i jego prowadzenia jest całkowicie darmowe.

Zakładanie konta oszczędnościowego dla dziecka to świetny i rozsądny pomysł. Warto, by dziecko w odpowiednim wieku dowiedziało się o takim narzędziu i nauczyło się z niego korzystać, dzięki temu już jako dorosły człowiek będzie podejmować rozważne i przemyślane decyzje finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *