Proces transportowy odgrywa bardzo ważną rolę w łańcuchu logistycznym dostaw. Jego celem jest przemieszczenie ładunku bądź ludzi z jednego lub kilku punktów nadania do jednego lub większej liczby punktów odbioru za pomocą odpowiedniego środka transportu. Jak w praktyce wygląda organizacja transportu, który jest duży?
Organizacja dużych transportów krok po kroku
Dobre usługi logistyczne zawsze powinny mieć na celu minimalizowanie kosztów podczas realizowania usługi. Organizacja transportu powinna zakładać, że odbędzie się on w sposób szybki, tani i bezpieczny zarazem i to bez względu na jego gabaryty. Cały proces musi być płynny i przebiegać bez żadnych opóźnień. Dana firma powinna przy tym stale kontrolować czy przyjęte założenia są słuszne i czy nie wymagają korekty.
Celem firm transportowych jest zawsze przewożenie jak największej ilości towaru przy jak najmniejszej liczbie środków transportu. Kluczem do sukcesu jest więc dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej.
Transport dużych towarów
Organizacja transportu towarów o dużych gabarytach wbrew pozorom wcale tak bardzo nie różni się od innych transportów. Niekiedy jednak do przewożenia dużych ładunków konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Czasami utrudnione jest też poruszanie się po drogach publicznych. Wiąże się to również z koniecznością zatrudnienia nowych osób.
Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma stan pojazdów czy dróg, którymi mają się one poruszać. Dlatego też organizacja transportu towarów wielkogabarytowych jest z założenia procesem dość złożonym. Niekiedy konieczne jest np. wydłużenie trasy, bo ta najkrótsza jest nieodpowiednia dla towarów o danej masie czy wielkości. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem kosztów samego transportu.
Organizacja transportu wielkogabarytowego – problemy i wyzwania
Bardzo często transportu ładunków wielkogabarytowych realizowany jest w godzinach nocnych, a więc między 22 a 6 rano. Wynika to z tego, że wówczas utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego są mniejsze. Planując proces takiego transportu pod uwagę należy wziąć m.in. gabaryty samej przesyłki, ciężar ładunku, miejsce załadunku i rozładunku czy termin dostawy towaru. W razie potrzeby o planowanym transporcie należy poinformować odpowiednie służby np. policję lub służby energetyczne. W praktyce okazuje się niekiedy, że organizacja transportu tego rodzaju zajmuje nawet kilka tygodni. Sporo zależy przy tym od masy ładunku i trasy przejazdu.
Rozwój transportu
W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost liczy firm zajmujących się transportem tradycyjnym i wielkogabarytowym. Wszystko to dzięki ciągłemu rozwojowi gospodarczemu. Powstaje coraz więcej firm, które eksportują swoje towary także za granicę. To wiąże się oczywiście z koniecznością ich przewozu, niekiedy na znaczne odległości. Dotyczy to niekiedy towarów o sporej masie czy dużych gabarytach. Transport międzynarodowy tego rodzaju elementów nie jest łatwy, bo wymaga połączenia ze sobą kilku różnych elementów.
Najnowsze komentarze