Jeśli wcześniej nie było okazji, aby skorzystać z usług fizjoterapeuty, to przed pierwszą wizytą możesz mieć wiele pytań. Na pewno zastanawiasz się, jakie rzeczy przygotować, co ze sobą zabrać oraz o co będzie pytał terapeuta.
Wywiad, czyli rozmowa na temat problemu
Pierwszym elementem wizyty jest wywiad. Jest to forma rozmowy, w której terapeuta pyta oczywiście o cel spotkania, jakie są dolegliwości, co boli i gdzie oraz jak długo trwa ten stan.
Dodatkowo jednak, chce poznać więcej faktów z naszego życia. Mogą to być sprawy dotyczące Twoich nawyków żywieniowych, czyli co jemy i kiedy oraz jak wygląda proces trawienia i ewentualne dolegliwości z nim związane. Pytania dotyczyć będą też trybu życia, higieny snu, ale również wszystkich innych aspektów mających wpływ na nasze ciało. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, czyli wyniki badań obrazowych tj. RTG, MRI, USG, a także laboratoryjnych. Znacznie ułatwi to proces diagnostyczny problemu czy dolegliwości. Fizjoterapia Kraków to miejsce, w którym pod okiem doświadczonych specjalistów dojdziesz do pełni sił. Dowiedz się, jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty.
Diagnostyka i testy kliniczne
Po wywiadzie przeprowadza się testy funkcjonalne, czyli określone i konkretne ćwiczenia, które mają na celu znalezienie deficytów i ograniczeń w zakresach ruchu ciała. Badana jest ruchomość stawów, sztywność mięśni oraz ewentualne ich przykurcze. Niejednokrotnie podczas badania wystąpić mogą czasowe dolegliwości, lecz jest to typowe i potrzebne do prawidłowego rozpoznania i zlokalizowania bolącego obszaru czy narządu. W sytuacji, gdy wywiad nie daje pewności do rozpoczęcia pracy z pacjentem, potrzebne są dodatkowe testy różnicujące, sprawdzające odruchy oraz czucie powierzchniowe i głębokie. Pomogą w ocenie zasadności zlecenia dodatkowych badań np. ortopedycznych lub upewnią w wyborze dalszego postępowania w leczeniu.
W co się ubrać do fizjoterapeuty?
Ważnym aspektem jest także sprawa ubioru. Warto ubrać się na pierwszą wizytę już pod kątem ćwiczeń i terapii manualnej. Przygotuj odzież wygodną i nie krępującą ruchów. Dobrym wyborem będzie na pewno strój sportowy. Poczujesz się bardziej komfortowo, a terapeucie umożliwi to bardziej dokładne badanie i zlokalizowanie źródła bólu. W razie potrzeby zmiany ubioru możesz to zrobić w przebieralni.
Plan rehabilitacji i terapia manualna
Po zdiagnozowaniu miejsca i przyczyn dolegliwości, dalsza terapia możliwa jest już podczas pierwszego spotkania. Zależy to od czasu trwania wywiadu i testów. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie techniki i metody ćwiczeń w gabinecie oraz określa czas jaki będzie potrzebny na powrót do sprawności. Dobiera także zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Jest to bardzo ważne aby proces terapeutyczny mógł przebiegać równomiernie.
W czasie dalszego postępowania, prowadzona jest terapia tkanek miękkich, terapia manualna i masaż.
Najnowsze komentarze