Kolano biegacza nie tylko od biegania

kolano

Sport to zdrowie – i chyba każdy się z tym zgodzi. Niemniej faktem jest, iż osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na kontuzje w obrębie stawów. Najczęstszą kontuzją doznawaną w wyniku uprawiania sportu jest tak zwane kolano biegacza – i dotyczy ono nie tylko osób, które zajmują się bieganiem.

Objawy „kolana biegacza”

Podstawowym objawem w przypadku kontuzji zwanej potocznie „kolanem biegacza” https://reha-kfz.pl/kolano-biegacza-zespol-pasma-biodrowo-piszczelowego-itbs/ jest nasilający się ból w okolicach rzepki. W początkowym stadium ból może przypominać kłucie w bocznej części kolana. Pacjenci skarżą się na jego eskalację podczas wchodzenia po schodach, kucania i robienia przysiadów. Kontuzja wynika ze zwyczajnego przeciążenia stawu kolanowego i osłabienia okolicznych mięśni.

Kolano biegacza – dyscypliny szczególnie narażone na kontuzję

Najczęstszym powodem pojawienia się „kolana biegacza” jest notoryczne przekładanie ciężaru ciała na jedną nogę podczas treningu, w wyniku czego nadmiernie obciążony staw kolanowy zaczyna reagować dolegliwościami bólowymi. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja ta najczęściej dotyka osoby uprawiające bieganie, jednak zdarza się także u miłośników innych dyscyplin, takich jak piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, rugby – mówiąc krótko: niemal wszystkie sporty, które mają związek z bieganiem. Co więcej, na „kolano biegacza” narażeni są także entuzjaści skoku o tyczce oraz skoku wzwyż; powodem tego jest sukcesywne przekładanie całego ciężaru ciała na tę nogę, z której sportowiec „wybija się” do góry.

Zobacz również  Zakres rehabilitacji sportowej.

Treningi podczas kontuzji

Lekarze ortopedzi zgodnie twierdzą, iż po zaobserwowaniu już pierwszych objawów przeciążenia stawu kolanowego, należy zaprzestać na jakiś czas treningów. Jeśli staw i okoliczne mięśnie potrzebują czasu na regenerację – zmuszanie ich do podejmowania nadmiernego wysiłku może skutkować powstaniem stanu zapalnego i/lub trwałym uszkodzeniem stawu. Niepokojące jest, jeśli nawet po zaprzestaniu trenowania ból nie ustępuje – wówczas wskazane jest wykonania badania kontrolnego (zazwyczaj jest to badanie ultrasonograficzne, które lekarz ortopeda z reguły wykonuje podczas wizyty w gabinecie; rzadziej zaleca się wykonanie zdjęcia rtg – chyba, że zachodzi podejrzenie złamania lub pęknięcia kości i jest to jedna z możliwych przyczyn występowania dolegliwości bólowych). W razie wątpliwości lub podejrzenia kontuzji lekarz może zlecić dalsze badania – tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Rekonwalescencja po kontuzji

Jeśli kolano biegacza zostało zdiagnozowane – nic nie można zrobić; pozostaje jedynie zadbać o staw kolanowy i czekać na jego powrót do pełni sprawności. Pomóc mogą w tym ćwiczenia rehabilitacyjne (dostępne w postaci tutoriali na wielu stronach internetowych). Jednak jeśli ból nie ustaje, a komfort życia przez kontuzję uległ znacznemu pogorszeniu – warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Czasem zaledwie jedna wizyta w miesiącu pomaga przywrócić stawu kolanowemu część sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *