Sport to zdrowie – i chyba każdy się z tym zgodzi. Niemniej faktem jest, iż osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na kontuzje w obrębie stawów. Najczęstszą kontuzją doznawaną w wyniku uprawiania sportu jest tak zwane kolano biegacza – i dotyczy ono nie tylko osób, które zajmują się bieganiem.
Objawy „kolana biegacza”
Podstawowym objawem w przypadku kontuzji zwanej potocznie „kolanem biegacza” https://reha-kfz.pl/kolano-biegacza-zespol-pasma-biodrowo-piszczelowego-itbs/ jest nasilający się ból w okolicach rzepki. W początkowym stadium ból może przypominać kłucie w bocznej części kolana. Pacjenci skarżą się na jego eskalację podczas wchodzenia po schodach, kucania i robienia przysiadów. Kontuzja wynika ze zwyczajnego przeciążenia stawu kolanowego i osłabienia okolicznych mięśni.
Kolano biegacza – dyscypliny szczególnie narażone na kontuzję
Najczęstszym powodem pojawienia się „kolana biegacza” jest notoryczne przekładanie ciężaru ciała na jedną nogę podczas treningu, w wyniku czego nadmiernie obciążony staw kolanowy zaczyna reagować dolegliwościami bólowymi. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja ta najczęściej dotyka osoby uprawiające bieganie, jednak zdarza się także u miłośników innych dyscyplin, takich jak piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, rugby – mówiąc krótko: niemal wszystkie sporty, które mają związek z bieganiem. Co więcej, na „kolano biegacza” narażeni są także entuzjaści skoku o tyczce oraz skoku wzwyż; powodem tego jest sukcesywne przekładanie całego ciężaru ciała na tę nogę, z której sportowiec „wybija się” do góry.
Treningi podczas kontuzji
Lekarze ortopedzi zgodnie twierdzą, iż po zaobserwowaniu już pierwszych objawów przeciążenia stawu kolanowego, należy zaprzestać na jakiś czas treningów. Jeśli staw i okoliczne mięśnie potrzebują czasu na regenerację – zmuszanie ich do podejmowania nadmiernego wysiłku może skutkować powstaniem stanu zapalnego i/lub trwałym uszkodzeniem stawu. Niepokojące jest, jeśli nawet po zaprzestaniu trenowania ból nie ustępuje – wówczas wskazane jest wykonania badania kontrolnego (zazwyczaj jest to badanie ultrasonograficzne, które lekarz ortopeda z reguły wykonuje podczas wizyty w gabinecie; rzadziej zaleca się wykonanie zdjęcia rtg – chyba, że zachodzi podejrzenie złamania lub pęknięcia kości i jest to jedna z możliwych przyczyn występowania dolegliwości bólowych). W razie wątpliwości lub podejrzenia kontuzji lekarz może zlecić dalsze badania – tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Rekonwalescencja po kontuzji
Jeśli kolano biegacza zostało zdiagnozowane – nic nie można zrobić; pozostaje jedynie zadbać o staw kolanowy i czekać na jego powrót do pełni sprawności. Pomóc mogą w tym ćwiczenia rehabilitacyjne (dostępne w postaci tutoriali na wielu stronach internetowych). Jednak jeśli ból nie ustaje, a komfort życia przez kontuzję uległ znacznemu pogorszeniu – warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Czasem zaledwie jedna wizyta w miesiącu pomaga przywrócić stawu kolanowemu część sprawności.
Najnowsze komentarze