Napięciowe bóle głowy – jak leczyć?

napięciowy ból głowy

W obecnych czasach wielu ludzi zmaga się z napięciowym bólem głowy. Jest to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Często wymagana jest konsultacja ze specjalistą. Warto dowiedzieć się, czym są napięciowe bóle głowy.

Trzeba najpierw powiedzieć, że napięciowy ból głowy jest bardzo często występującym bólem głowy, który pojawia się samoistnie. Niestety przyczyny tego stanu nadal nie są do końca wyjaśnione. Wiadome jest jednak to, że na napięciowe bóle głowy wpływają różne czynniki. Mowa tutaj na przykład o stresie, zmianach pogody, przemęczeniu oraz odwodnieniu. To wszystko może powodować napięciowe bóle głowy. Warto też dodać, że naczynioruchowe bóle głowy cechują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, przeważnie w okolicy skroni. Ból ma natomiast charakter uciskowy. Trzeba wiedzieć o tym, że napięciowe bóle głowy nazywane są także nerwobólami głowy. Są to bóle samoistne. Oznacza to, iż nie są spowodowane przez żadne inne schorzenia. Należy nadmienić, że występują nierzadko. Warto tutaj przyjrzeć się danym statystycznym. Wskazują one, że około 20-44% populacji cierpi na napięciowe bóle głowy. Częściej dotykają one kobiet niż mężczyzn. Niestety naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego się tak dzieje. Wiadomo jednak, że napięciowe bóle głowy objawiają się przeważnie około 35.-40. roku życia.

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny takiego schorzenia. Okazuje się, że etiologia napięciowego bólu głowy nie jest do końca znana. Specjaliści dysponują jednak pewną wiedzą. Wiadomo jest, jakie czynniki mogą wyzwalać napad napięciowego bólu głowy. Mowa tutaj przede wszystkim o stresie, napięciu emocjonalnym, zbyt małej ilości snu, a także nadużywaniu kofeiny. Ponadto odwodnienie może powodować napięciowe bóle głowy. Warto też trochę powiedzieć, w jaki sposób leczyć napięciowe bóle głowy. Należy wiedzieć, że w leczeniu doraźnym bóli głowy naczynioruchowych zalecane jest stosowanie preparatów leczniczych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mowa tutaj między innymi o ibuprofenie, a także naproksenie. Lekarze zalecają przyjmować też kwas acetylosalicylowe, a ponadto ketoprofen. Warto dodać, że do tych preparatów można również dołączyć leki, które zawierają kodeinę. U ludzi, u których specjalista podejrzewa występowania wzmożonego napięcia mięśni czepca, można zastosować leki miorelaksacyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o tyzanidynie, a także baklofenie. Jednakże w leczeniu długofalowym profilaktycznym lekarze zalecają przejmować mianserynę, amitryptylinę, a także wenlafaksynę. Specjaliści wskazują, że w leczenie profilaktyczne powinno być kontynuowane przez minimum trzy miesiące. W niektórych przypadkach zalecane jest leczenie przez okres sześciu miesięcy. Wszystko jednak zależy od decyzji lekarza. Trzeba jednak dodać, że napięciowy ból głowy może pojawić się także przy nerwicy. Taki stan powinien być zbadany przez lekarza.

Zobacz również  Nowa Toyota C-HR - nowy standard stylu i wydajności