Plusy i minusy wczasów first minute

oferta biura podrozy

Zagraniczne wycieczki w super ofertach typu last minute zyskały sobie wielu zwolenników. Dla urozmaicenia swojej oferty biura podróży przygotowują również inne propozycje dla swoich klientów. Jedną z nowości jest oferta first minute. Co to takiego? Czy warto wykupować oferty tego typu? Jeśli tak, to na co należy zwrócić uwagę?

Co to jest oferta first minute?

Oferta first minute to propozycja dla osób, które chcą skorzystać z uroków wczasów zagranicznych i chcą przy tym zaoszczędzić wykupując wyjazd. Oferta tego typu działa podobnie jak last minute, z tą różnicą, że w przypadku first minute wyjazd wykupowany jest o wiele wcześniej niż planowana data podróży. W zależności od wycieczki i przede wszystkim polityki biura podróży ofertę można zamówić już pół roku, a nawet rok wcześniej.

Jakie zalety mają oferty typu first minute?

Wakacje wykupione w ofercie first minute to przede wszystkim niska cena. Dzięki takiej ofercie można zaoszczędzić od 25 do 40-50% regularnej ceny wycieczki. Wcześniejsze wykupienie wycieczki daje pewność, że będziemy mieć miejsce w swoim wymarzonym hotelu. Pozwala też dobrze zaplanować wyjazd (np. poprzez wykupienie wycieczek fakultatywnych do miejsc, które warto zobaczyć w okolicy hotelu), a także pozwala się dobrze przygotować do wyjazdu. Wszelkie dodatkowe wydatki związane z podróżą zostają rozłożone na dłuższy czas. Jest to więc przede wszystkim propozycja dla osób, które lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i chcą rozłożyć koszty wyjazdu, by jak najmniej obciążyć domowy budżet. Opcja first minute to także dobra propozycja dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Pewność, że wyjazd jest zaplanowany, a na miejscu wszystko gotowe, pozwala zaoszczędzić dużo nerwów towarzyszących takim wyjazdom.

Zobacz również  Ciepłe wakacje zimą? Dlaczego nie.

Dodatkowo w większości przypadków, przy wykupieniu oferty first minute otrzymujemy gwarancję stałej ceny. Oznacza to, że koszt zarezerwowanej wycieczki nie wzrośnie. Wyjątek stanowią sytuacje dokładnie opisane w przepisach. Chodzi tutaj między innymi o niekorzystne zmiany kursów walut oraz duże wzrosty cen paliwa.

Jakie są wady wyjazdów last minute?

Wyjazdy typu first minute mają wiele zalet, ale też kilka wad. Wiążą się one przede wszystkim z tym, że już na długo przed wyjazdem musimy zadeklarować konkretną datę i trzymać się jej. Może okazać się np. że w przyszłości w czasie zaplanowanego wyjazdu rozchorujemy się lub wypadnie nam ważna sprawa. W takiej sytuacji najczęściej rezygnujemy z wycieczki i o ile nie wykupiliśmy ubezpieczenia od rezygnacji z wycieczki, będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę (o ile taki zapis został zawarty w umowie).

Istnieje także ryzyko tego, że w ostatniej chwili biuro podróży może przygotować ofertę na taką samą wycieczkę w korzystniejszej cenie, a my już nie będziemy mogli zmienić warunków swojego wyjazdu.

Najgorszą z możliwych opcji jest to, że w czasie dzielącym wykupienie wycieczki od wyjazdu, biuro podróży może zbankrutować. Wówczas przepadają pieniądze (zaliczka lub cała kwota), a także nie ma możliwości wyjazdu na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *