Prawidłowe żywienie dzieci do 1 roku życia

Prawidłowe żywienie dzieci do 1 roku życia

 Rozszerzenie diety jest niezbędne dla rozwoju dziecka i dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednie produkty żywieniowe wprowadzane zgodnie ze schematem opracowanym przez pediatrów oraz specjalistów ds żywienia, pomoże przygotować niemowlę do zróżnicowanej diety w późniejszym okresie życia.

Mleko i co dalej?

 Najlepszym pokarmem dostarczającym wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest mleko matki. Około 6 mca życia dziecko zazwyczaj jest gotowe na poznawanie nowych smaków i konsystencji, a także wzrasta jego zapotrzebowanie na witaminy, żelazo i pierwiastki śladowe. Najlepszym momentem na rozszerzenie diety niemowlęcia jest zaobserwowanie u dziecka umiejętności utrzymania się w pozycji półsiedzącej. Według zaleceń na początek należy wprowadzać pokarmy takie jak: kaszki bobovita, przeciery jarzynowe, sok lub przecier owocowy.

Warto pamiętać, żeby zacząć od wprowadzania przecierów warzywnych, ponieważ łatwiej będzie dziecko przyzwyczaić do smaku jarzyn niż wtedy, kiedy rozpoczniemy od podawania słodkich, owocowych przecierów. Większość pediatrów poleca marchewkę jako pierwsze warzywo w życiu dziecka, jej smak pozwoli na stopniowe przyzwyczajenie się dziecka do smaku jarzyn, mięsa czy ryb. Około 9 mca życia należy wprowadzić zupy z przetartych jarzyn z dodatkiem gotowanego mięsa. W okresie rozszerzenia diety najlepiej sprawdzi się indyk, kurczak oraz cielęcina. Przygotowując posiłki dla niemowlęcia warto pamiętać o wysokiej jakości, naturalnych składnikach, najlepiej pochodzących z ekologicznych upraw. Dla wielu rodziców wygodnym rozwiązaniem są przeciery, zupy czy obiadki w słoiku. Produkty dla niemowląt i małych dzieci przechodzą restrykcyjne badania jakości i dlatego są można mieć pewność, że są całkowicie bezpieczne.

Zobacz również  Zastanawiasz się, jak wykonać najbardziej spektakularne charakteryzacje? Sprawdź triki specjalistów

Zasady, o których warto pamiętać

W okresie wprowadzania nowych pokarmów do diety maluszka, rodzice zwykle są pełni obaw i wątpliwości, dlatego warto pamiętać o ogólnych zasadach, które ułatwią rozszerzenia diety dziecka. Wprowadzanie nowych pokarmów najlepiej zacząć od kaszki bobovita lub przecieru warzywnego. Z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii nie należy wprowadzać jednocześnie kilku nowych pokarmów. Pediatrzy zalecają około 4 dni odstępu od podania nowego dania, aby uważnie przyjrzeć się czy organizm dziecka nie reaguje objawami nietolerancji na dany składnik.

W przypadku wystąpienia wymiotów, wysypki czy biegunki łatwiej będzie zdiagnozować alergię, a także pomoże w szybszej diagnozie i sposobie leczenia. Konsultacja lekarska jest niezbędna, w przypadku utrzymywania się niepokojących objawów dłużej niż dobę.

Rozszerzenie diety niemowlęcia jest ważnym etapem w rozwoju, ponieważ pomaga wykształcić nowe umiejętności takie jak przeżuwanie pokarmu oraz pozwala poznać nowe smaki i konsystencje. Wprowadzanie nowych pokarmów według zaleceń i wskazówek pediatrów pomoże dostarczyć wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, a także wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe w późniejszym okresie życia.