Rowery BMX – marzenie z dzieciństwa

Rowery BMX są pojazdami typowymi do jazdy wyczynowej. Szczególnie uwielbiają je dzieci marzące o tym, by wykonywać powietrzne akrobacje. Jednak czy BMX to aby na pewno zabawka dla maluchów? Jak kupić pierwszy rower tego typu? Ile pieniędzy trzeba wydać na taki zakup?

Czym cechują się rowery BMX?

Cechą, która odróżnia rowery BMX od innych typów jest przede wszystkim wielkość Ich koła są zwykle w rozmiarze 20”. Osie obu kół są zaopatrzone w wypustki umożliwiające stawianie stóp. Taka konstrukcja wynika to z przeznaczenia rowerów – akrobacje w powietrzu.  W tego typu rowerach brak przełożeń. Posiadają one niewielkie siodełka, których w rzeczywistości mogłoby w ogóle nie być. Całe rowery są zbyt niskie, by w ogóle na nich siedzieć – jazda odbywa się w większości na stojąco.

Dla kogo są rowery BMX?

Warto zacząć od tego, że rowery BMX nie nadają się do zwykłej jazdy. Oczywiście przejechanie niedługiego odcinka, np. z domu na skatepark jest możliwe. Jednak kupowanie tego typu pojazdu z myślą o jeździe po mieście jest błędem. Ich budowa sprawia, że przeznaczone są do wykonywania akrobacji. Czy warto więc kupować je dzieciom? Jeśli pociecha już dobrze opanowała jazdę na rowerze i chce spróbować czegoś nowego, może być to bardzo udany zakup – w końcu im wcześniej zacznie rozwijać swój talent, tym większych umiejętności może nabrać. Jednak wraz z rowerem powinniśmy zakupić ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask. Jazda na rowerze BMX wiąże się z licznymi upadkami, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania, więc takie dodatki są niezbędne.

Zobacz również  Jakie okulary rowerowe kupić?

Ile wydać na rower BMX?

Rowery BMX można kupić już za kilkaset złotych. Sprzęt z tej półki cenowej jest dobry dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyczynową jazdą i nie są pewne, czy pasja pozostanie z nimi na dłużej. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z takim rowerem, nie warto wydawać na niego dużych sum, ponieważ nie wiadomo jak długo będziemy na nim jeździć. Osoby, które mają już jakieś doświadczenie wydają na rowery BMX większe kwoty. Wynika to stąd, że pojazdy z niższej półki cenowej nie nadają się do robienia bardziej skomplikowanych akrobacji. Znane marki BMX posiadają tańsze modele już za ok. 1000 zł. Ich rowery są znacznie lżejsze niż te tańsze od nieznanych producentów. Waga w przypadku roweru do akrobacji jest niezwykle ważna, ponieważ im cięższy on jest tym trudniej nim manewrować w powietrzu. Z tego względu wielu początkujących sportowców również decyduje się sporo wydać na pierwszy rower. Wbrew pozorom jest to mądre posunięcie, o ile stać nas na taki zakup. Lżejszy, bardziej profesjonalny rower pozwoli na szybszą naukę i bezpieczniejsze wykonywanie akrobacji.

Rowery BMX służą przede wszystkim do robienia widowisk – wykonywane na nich akrobacje naprawdę robią wrażenie. W Polsce mają coraz więcej zwolenników. Coraz więcej miast posiada dobrze wyposażone skateparki, na których organizowane są zawody BMX. Aby jeździć profesjonalnie na pewno trzeba mieć dość spory budżet. Jednak zacząć można już za kilkaset złotych kupując nowy rower z nieco niższej półki lub używany BMX znanej marki.

Zobacz również  Co wyróżnia najlepsze rowery ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *