Owady należą do gromady stawonogów i są najbardziej liczną grupą zwierząt. Spotykamy je niemal codziennie, w ogrodzie pożyteczne pszczoły zbierają pyłek z rozkwitających pąków kwiatów, dzięki czemu potem możemy kosztować miodu. W tym samym czasie szkodniki żerują na naszych kwiatach i uprawach. Dla rolników uprawiających kartofle prawdziwą plagą jest mały chrząszcz z rodziny stonkowatych – stonka ziemniaczana. Owad ten żeruje głównie na liściach i pędach ziemniaka, ograniczając tym samym możliwość rozwoju rośliny. Co roku stonki ziemniaczane powodują ogromne ubytki w plonach, w skrajnych przypadkach szkody obejmują nawet 80% upraw. Rolnicy zadają więc sobie pytanie: w jaki sposób najskuteczniej wytępić szkodniki?
Popularne środki owadobójcze
Insektycydy to środki owadobójcze z grupy pestycydów (https://e-spar.com.pl/kategoria/srodki-owadobojcze-i-akcesoria/957). Za pierwsze tego typu specyfiki uważa się napary z tytoniu, które były stosowane już 200 lat temu w celu zwalczania mszyc. Mimo swojej skuteczności w tępieniu szkodników, niektóre spośród środków owadobójczych tego typu powodowały również szkody, ponieważ substancje w nich zawarte oddziaływały negatywnie również na pożyteczne organizmy. Przykładem takiego insektycydu był, obecnie zakazany na całym świecie, Dichlorodifenylotrichloroetan (DDT). W wyniku jego stosowania szczególnie narażone zostały ptaki, specyfik bowiem znacznie zaburzył ich rozród i doprowadził do zanikania niektórych gatunków. Obecnie istnieje wiele rodzajów insektycydów, które w zależności od składu służą do bezpośredniego zabijania owadów, bądź przyczyniają się do spadku liczebności szkodników, ograniczając ich rozród. W zależności od rodzaju mogą być stosowane zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych.
Przykładem insektycydu o wielu możliwościach zastosowania jest permetryna. Cieszy się ona uznaniem nie tylko ze względu na swoją skuteczność w tępieniu komarów, kleszczy i innych insektów, ale przede wszystkim ze względu na to, że jest bezpieczna dla zdrowia człowieka. Odzież zaimpregnowana tą substancją chroni człowieka przed dostaniem się kleszcza do skóry. Permetryna jest również stosowana w weterynarii, będąc składnikiem wielu szamponów przeciw pchłom. Osoby mieszkające w blokach często skarżą się na obecność karaluchów w mieszkaniach. Stworzenia te, mimo że bezpośrednio są niegroźne dla człowieka, mogą przenosić poważne choroby, nie mówiąc o tym, że ich obecność jest po prostu odpychająca. Z tego powodu ludzie poszukują środków owadobójczych, które zabiją, bądź przepędzą owady. Jednym z najpopularniejszych składników insektycydów stosowanym w zwalczaniu karaluchów jest cypermetryna. Substancja jest bezpieczna dla ssaków i ptaków.
Naturalne środki owadobójcze
Mimo że dostępnych jest wiele chemicznych środków służących do zwalczania owadów, wielu ludzi wybiera naturalne substancje ze względu na niższą szkodliwość. Na przykład, do odstraszania moli, komarów i kleszczy wykorzystuje się olejki eteryczne. W celu ochrony roślin popularnością cieszy się natomiast gnojówka z pokrzywy i żywokostu, która uodparnia roślinę oraz zabija szkodniki na niej żerujące, takie jak mszyce.
Najnowsze komentarze