Sztuka czytania etykiet: jak rozpoznać zdrowe i wysokiej jakości produkty spożywcze

Sklep spożywczy

Choć dziś coraz większy nacisk kładzie się na czytanie etykiet, nie oznacza to wcale, że umiemy wyciągać właściwe wnioski z informacji podanych na nich. Jeśli więc zależy nam na zdrowych i wysokiej jakości produktach, powinniśmy skoncentrować się na co najmniej kilku składnikach. Informacje na ich temat znajdują się na etykietach, wiele osób nie potrafi jednak interpretować ich we właściwy sposób.

Cukry proste w produktach spożywczych

Zdecydowana większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że im więcej cukrów prostych znajduje się w diecie, tym większe jest ryzyko wystąpienia zarówno nadwagi, jak i otyłości. Cukier jedzony w nadmiarze to także prosta droga do miażdżycy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz próchnicy zębów. Eksperci, którzy zawodowo zajmują się żywieniem przypominają, że cukry proste nie powinny stanowić odsetka większego niż 10 procent energii z diety. Im mniejszy jest ich odsetek w codziennym menu, tym lepiej.
Przyglądając się etykiecie produktu spożywczego zamówionego w sklepie espar należy pamiętać, że na cukry proste składają się nie tylko te, które naturalnie występują w produkcie (jak choćby fruktoza w owocach), ale i te, które określa się mianem cukrów dodanych. Niestety, nie każdy z nich występuje pod łatwą do identyfikacji nazwą. Warto więc pamiętać, że cukrem prostym jest nie tylko to, co ma słowo „cukier” w swojej nazwie. Jest nim także syrop glukozowo-fruktozowy, słód kukurydziany oraz syrop daktylowy. Mając tego świadomość łatwo można się zorientować, że niektóre produkty są o wiele mniej zdrowe niż początkowo nam się to wydawało.

Zobacz również  Środki owadobójcze - które są najlepsze?

Problemy z solą

Nie tylko nadmiar cukru stawia pod znakiem zapytania to, czy mamy do czynienia z produktem zdrowym i wartościowym. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z solą. Jej nadmiar nie tylko zatrzymuje wodę w organizmu, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, do których prowadzi podwyższone ciśnienie tętnicze. Sól spożywana w nadmiarze jest prostą drogą choćby do udaru mózgu. Często zwraca się też uwagę na to, że może być odpowiedzialna za nowotwory żołądka.

Osoby szukające informacji na temat zawartości soli w swoich ulubionych produktach mogą być zaskoczone tym, jak często jest ona w nich obecna. Czymś oczywistym wydaje się to, że jest częstym dodatkiem do produktów wysoko przetworzonych. Nie powinno nas jednak dziwić, że pojawia się także w codziennej żywności – w tym również w tej, którą uważamy za wartościową. Jest obecna w pieczywie, serach i wędlinie, pojawia się w sokach warzywnych i sosach. Nie brakuje jej nawet w konserwach. Co więcej, nieprzypadkowo w wielu produktach pojawia się na jednym z pierwszych miejsc na etykiecie, a przecież wiemy, że tak wysokie pozycje zajmują tylko te składniki, których w danym produkcie jest najwięcej. Najlepszym sposobem na ograniczenie soli w diecie jest wybieranie produktów naturalnych. Warto też zastanowić się nad tym, czy nie zrezygnować z dosalania posiłków.