Transport mulitmodalny. Na czym to polega?

Transport multimodalny to dziedzina w branży transportowej, która z roku na rok zbiera coraz większą rzeszę zwolenników. Dlaczego stał się tak popularny? W tym artykule opiszemy dokładnie na czym polega transport multimodalny i wyjaśnimy, jakie są jego główne zalety.

Ogólna definicja

Transport multimodalny to przewóz dóbr, lub osób z wykorzystaniem więcej niż jednego rodzaju transportu – mówią specjaliści z Rhenus Logistics. W odróżnieniu od transportu intermodalnego, możliwa jest w nim zmiana jednostki transportowej, chociaż jedno i drugie pojęcie jest często ze sobą łączone.

Bezpieczeństwo

Transport multimodalny, jak już wcześniej zostało wspomniane, wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu. Bardzo często wykorzystywany jest transport kolejowy. Jest to bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy są niezbyt ufni wobec innych środków przewozu towaru. Pociągi praktycznie gwarantują, że towar dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. W krajach z bardziej rozwiniętą infrastrukturą kolejową, pociągi są w stanie również o wiele szybciej pokonać daną drogę, niż samochody służące do przewozu. W Polsce niestety infrastruktura nie jest na tyle rozwinięta, by zagwarantować szybki transport, bez opóźnień. Nadal istnieją odcinki, gdzie pociągi towarowe potrafią osiągnąć jedynie zawrotną prędkość dziesięciu kilometrów na godzinę.

Ekologia

W przypadku transportu multimodalnego, niezmiernie ważnym elementem jest ograniczenie emisji spalin. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o alarmach smogowych, a codziennie na ulicy pojawiają się nowe samochody, gotowe do wytwarzania szkodliwych spalin. Dzięki wykorzystaniu pociągów i innych, ekologicznych środków przewozu w transporcie multimodalnym, znacząco ogranicza się emisję spalin do środowiska naturalnego. Dodatkowo, transport kolejowy jest w stanie przewieźć znacznie większe ilości towaru za jednym razem, w porównaniu do zwykłego transportu drogowego. Ważnym jest, by dany kraj miał odpowiednią do tego infrastrukturę. Aby można było w pełni wykorzystać transport multimodalny, potrzebne są odpowiednie terminale kolejowe, które pozwolą na sprawny przeładunek towaru na pociąg.

Zobacz również  Warszawa – zamawianie artykułów spożywczych online

Mniejsze koszty

Zastosowanie kolei pozwala na zaoszczędzenie bardzo dużych pieniędzy. Dzięki coraz to nowszym technologiom i ciągłym modernizacjom, transport przy pomocy pociągu jest znacznie tańszy, niż przy pomocy samochodów. Oczywiście, jak już wcześniej było wspomniane, potrzebna jest do tego odpowiednia infrastruktura. Bez niej, szybka dostawa będzie bardzo utrudniona. Dodatkowo, przy rozmowie o kosztach, wraca argument o możliwości zorganizowania jednego, dużego transportu pociągiem, zamiast kilku mniejszych za pomocą tirów.

Podsumowanie

Transport multimodalny to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców wyznających ekologiczne wartości i ceniących sobie bezpieczeństwo transportowanego towaru. Problemy pojawiają się w momencie, gdy mowa o odpowiedniej infrastrukturze, jednak może w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami jeszcze szybszego wzrostu popularności tej dziedziny transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *