Witaminy i minerały dla dzieci

suplementy diety

Każdy rodzic bez wyjątku chce możliwie jak najlepiej dla swojego dziecka. Z tego też powodu stara się o jego edukację, dobre wychowanie czy też oczywiście o zdrowie. Jak się jednak okazuje, szczególnie ta ostatnia sprawa jest często nie w pełni realizowana. Jak bowiem często bywa, dzieci nie dostają odpowiednich dla siebie witamin i minerałów we właściwej ilości. O jakich zatem substancjach warto pamiętać?

Jakie są najważniejsze witaminy i minerały dla dzieci?

Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie wiedziałby, jak ważne są dla ludzkiego ciała witaminy oraz minerały. Te niewielkie substancje odpowiadają za poprawne działanie całego ludzkiego organizmu i wpływają na naprawdę wiele jego systemów i układów. Szczególnie ważne są one w przypadku organizmu dziecka, który dopiero rośnie i się rozwija. Jakiekolwiek braki mogą bowiem powodować zaburzenie rozwoju ciała, co widoczne będzie przez całe życie danego człowieka.
Jakie są zatem najważniejsze witaminy i minerały dla dziecięcego organizmu i za co one odpowiadają? Zdecydowanie jedną z najważniejszych witamin jest witamina A. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości dziecka, a także zębów. Co więcej, przyczynia się także do dobrej kondycji skóry.

Drugą bardzo ważną substancją jest zestaw witamin z grupy B. Są one kluczowe do prawidłowego działania układu nerwowego, zapobiegają niedokrwistości, a także wspomagają apetyt.
Witamina C jest ważna dla właściwego rozwoju naczyń krwionośnych, a także wspomaga ciało w walce z drobnoustrojami. Zadaniem witaminy D jest zapobieganie krzywicy, natomiast witamina E przyspiesza gojenie się ran.
Oczywiście nie mniej ważne od witamin są dla dziecka minerały. Szczególnie istotne jest tu dostarczanie do ciała wapnia, który jest składnikiem budulcowym kości. Dodatkowo istotny jest magnez, który odpowiada za rozwój układu nerwowego, a także żelazo, które przyczynia się do rozwoju czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Warto jeszcze na koniec wspomnieć fosfor, który ma zadanie zapobiegające niszczeniu kości i zębów.

Zobacz również  Laktatory. Opinie i recenzje!

Czy warto stosować suplementy diety?

Jak więc widać poszczególne witaminy oraz minerały mają wręcz kolosalne znaczenie dla poprawnego rozwoju dziecięcego ciała. Zasadne jest więc w takiej sytuacji pytanie, jak się je powinno dostarczać dziecku. Co jest w takiej sytuacji najlepsze?
Jak się okazuje, zdecydowanie najlepiej, jeśli dziecko cały potrzebny zestaw minerałów i witamin będzie dostawało wraz z pokarmem. Poszczególne produkty zawierają odpowiednie substancje, więc oparcie diety na zdrowych i naturalnych składnikach zamiast np. na niezdrowych fast foodach spowoduje, że dziecku dostarczy się wszystko, czego będzie potrzebowało. Oczywiście w przypadku niektórych problemów, czyli np. anemii dziecka, zalecane jest stosowanie dodatkowych suplementów diety, czyli specjalnych tabletek zawierających np. żelazo. W normalnej sytuacji jest to jednak niezalecane, ponieważ łatwo można doprowadzić do powstania zbyt dużego stężenia danych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *