Zakres rehabilitacji sportowej.

Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa ma przywrócić pełną sprawność po kontuzjach sportowych. Warto mieć na uwadze, że jest to szybka, bezpieczna i co najważniejsze skuteczna terapia. Na urazy i kontuzje szczególnie narażony jest silnie eksploatowany organizm sportowców. Wynika to głównie z faktu, że nie ma on wystarczająco dużo czasu, żeby móc się zregenerować. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest rehabilitacja sportowa, a także wymienimy jej najważniejsze zalety.

Czym jest rehabilitacja sportowa?

Swoim zakresem obejmuje działania fizjoterapeutyczne oraz fizykoterapeutyczne, których celem jest zregenerowanie i odnowienie organizmu sportowca. Z pewnością wiele korzyści dla organizmu przynosi poddanie się rehabilitacji sportowej. W ten sposób można skutecznie się zregenerować i przyspieszyć odnowę biologiczną po intensywnym i długotrwałym wysiłku. Organizm trzeba też przygotować do treningów i zminimalizować ryzyko ewentualnych kontuzji oraz urazów. Rehabilitacja pomaga też zmniejszyć napięcie mięśni i bóle stawów oraz kręgosłupa. Fizjoterapeuci prowadzą kompleksową terapię osób po urazach sportowych. Najczęstsze urazy sportowe to naderwanie mięśni, uszkodzenie łąkotek oraz uszkodzenie mięśni stożka rotatorów stawu ramiennego. W trakcie kilku pierwszych dni po urazie obrzęk jest największy, więc naturalnie zakres ruchu w stawie jest mocno ograniczony. Należy pamiętać, że niektóre urazy wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Doświadczony fizjoterapeuta może też przygotować pacjenta do zabiegu. Stosowane są techniki manualne oparte o stretching i mobilizacje tkanek, a także ćwiczenia stabilizacyjne oraz wzmacniające i poprawiające zakres ruchomości.

Zobacz również  Laktatory. Opinie i recenzje!

Kontuzje i urazy

Nieodłączną częścią życia osób dbających o swoje zdrowie jest aktywność fizyczna. Wszyscy chcą osiągać coraz lepsze wyniki w swojej dziedzinie, nawet jeśli są tylko amatorami. Warto pamiętać, że wiele poważnych wyzwań stawia się przed zawodnikami w sporcie profesjonalnym. Muszą być dokładni, sprawni oraz szybcy. Dodatkowo muszą się często przygotowywać w ekstremalnie krótkim czasie, bez właściwej regeneracji oraz odpoczynku. Bardzo intensywny trening ma niestety negatywny wpływ na zdrowie. Do przeciążeń, urazów oraz kontuzji nierzadko dochodzi podczas uprawiania sportów. Dotyczy to nie tylko sportowców zawodowych, ale również amatorów. Kontuzje najczęściej występują u osób, które po długiej przerwie podejmują aktywność fizyczną. Istnieją też sporty wysokiego ryzyka, gdzie kontuzje i urazy są na porządku dziennym. Tak naprawdę każdy, kto jest aktywny fizycznie i uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportu może skorzystać z fizjoterapii sportowej. Rehabilitacja sportowa będzie niezbędna, jeśli chcesz powrócić do sportu po operacji lub wypadku, a także poprawić swoje wyniki sportowe. Na konsultację fizjoterapeutyczną warto udać się przed umówieniem się na zabiegi rehabilitacyjne. Warto podkreślić, że techniki powięziowo-mięśniowe są podstawą rehabilitacji sportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *