Oglądając filmy czy chodząc do teatru zastanawiamy się, jak z młodej aktorki zrobiono starszą panią, a aktorowi dorobiono brzuch i łysinę – na co dzień wyglądają inaczej, a tu zdają się być sobą. Triki takie wykonują charakteryzatorzy, którym w czasie pracy potrzebne są kosmetyki, pędzle, peruki, ale i kleje, w tym klej na gorąco.
Zadania w pracy charakteryzatora. Po co mu klej na gorąco?
Podstawowym zajęciem charakteryzatora jest dostosowanie wyglądu aktora do wymogów granej przez niego postaci oraz warunków, w których będzie występował. Musi więc na ciało i twarz nałożyć maski i kosmetyki, dzięki czemu efekt będzie jak najbardziej naturalny. Dobra charakteryzacja to ogrom pracy bardzo wielu osób. Zawód ten wymaga wielu umiejętności i lat ćwiczeń, by poprawnie posługiwać się kosmetykami i klejem na gorąco. Charakteryzacja postarzająca aktora może trwać nawet do siedmiu godzin, gdyż niezbędne jest zrobienie kilku odlewów twarzy, od gipsowego po silikonowy. Na zrobienie dobrego odlewu potrzeba około dwóch godzin, podczas których aktor musi trwać w bezruchu. Podczas robienie sztucznych ran trudnością jest wymyślanie, jak obrażenie ma wyglądać, by sprostać wymaganiom reżysera oraz zachować realizm. Charakteryzator korzysta z różnego rodzaju klejów (w tym z kleju na gorąco), by zmienić aktorowi rysy twarzy, wygląd, kolor skóry, zarost czy stworzyć różnego rodzaju efekty specjalne, np. blizny i szramy.
Co robi charakteryzator? Czy klej na gorąco mu się przyda?
Charakteryzator wykonuje także peruki. Potrzebuje więc dobrej jakości spoiwa, by połączyć ze sobą różne elementy, ale tak, by nie uszkodzić materiału. Świetnym produktem jest klej na gorąco, który utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Przed użyciem klej trzeba rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 110˚C. Spoiwo szybko stygnie i staje się bardzo wytrzymałe. Klej na małych powierzchniach nakłada się je za pomocą specjalnych pistoletów, w których umieszcza się sztyfty kleju. W pracowni charakteryzatora potrzebny jest mały pistolet o dużej mocy, by praca przebiegała sprawnie.
Klej na gorąco i co jeszcze? Tajemnice charakteryzatora
Charakteryzator współpracuje ze sztabem ludzi, pod których podporządkowuje swoją wizję aktora odtwarzającego daną rolę. Kiedy tworzy postać historyczną musi prosić o pomoc kostiumografa, który zna się na modzie danej epoki i potrafi powiedzieć, jak wtedy wyglądali ludzie, jak się czesali itd.
Czasami prosi o pomoc lekarza, który powie, jak wyglądają dana rany. Tajemnicą specjalisty, poza kosmetykami i klejem na gorąco, jest również to, z kim wykonuje niektóre zlecenia i komu może zaufać, gdy reżyser i scenarzystą postawią przed nim bardzo trudne zadanie.
Charakteryzator ma bardzo ciekawą pracę, gdyż wiele godzin spędza na zmienianiu ludzi. W jego pracy przydają się znajomości z różnymi specjalistami, plastyczne umiejętności, dużo cierpliwości i klej na gorąco, który połączy prawie wszystko.
Najnowsze komentarze